Açılış Sayfam Yap
Anasayfa | Siyaset | Spor | Afyonkarahisar | İlçeler | Bölge Haberleri | Eğitim | Ekonomi | Sağlık | Kültür Sanat | Magazin | Resmi İlan | İletişim

Afyonkarahisar’a altın değerinde yatırım
01.05.2013

Ortak yatırım yapma kararı alan Kurdoğlu ve Özgörkey aileleri, Afyon’da ilk ortak dondurulmuş patates üretim tesislerinin temelini attı. 50 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçecek olan tesis, 2013 yılı sonunda faaliyete başlayacak.

AtaKey Patates Gıda Üretim Tesisi Temel Atma Töreni; TAB Gıda, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erhan Kurdoğlu, Özgörkey Gıda Murahhas Üyesi Murat Özgörkey ve yatırımın Afyonkarahisar’da yapılmasında emeği geçenlerden birisi olan AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak’ın ev sahipliğinde Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Defterdar Mustafa Ceylan, Susuz Belediye Başkanı İbrahim Işılak ve iş dünyası temsilcilerinin katılımları ile gerçekleşti.
“2 MİLYAR DOLAR CİROYA ULAŞTIK”
AtaKey Patates Gıda Üretim Tesisi temel atma töreninde bir konuşma yapan TAB Gıda, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erhan Kurdoğlu, Özgörkey Gıda ile kurdukları güçlü işbirliğine değinerek, her iki grubun tarım ve dondurulmuş gıda konusunda üstlendiği öncü rolü vurguladı. Kurdoğlu, konuşmasında şunları söyledi: “Kurdoğlu ailesi, Ata Şirketler Grubu çatısı altında, finans, teknoloji, gıda, lojistik, gayrimenkul geliştirme, yapı malzemeleri üretimi, moda, turizm ve dış ticaret gibi çok değişik alanlarda faaliyet gösteriyor ve bu sektörlerin tamamında son derece başarılı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 14 binden fazla çalışanıyla, 4 kıtada, Çin, Rusya, Makedonya ve Gürcistan dâhil olmak üzere 7 ülkede, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve 20’den fazla şirketin sahibi ya da çoğunluğuna sahip hissedarı olan Ata Şirketler Grubu, 2012 yılı itibariyle 2 milyar dolara yakın ciroya ulaştı.”
“ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNACAĞIZ”
“Gıda ve tarım alanlarında yatırımlarımıza, uzun yıllardır işbirliği içinde bulunduğumuz Özgörkey ailesinin ortaklığı ile AtaKey Patates Gıda Üretim Tesisimizin bugün temelini atarak devam ediyoruz” diyen Kurdoğlu, şöyle devam etti; “Dünyada kullanılan en son teknoloji ve altyapıya sahip olacak olan tesisimizin ulaşacağı verimlilik seviyesi sayesinde, tüketicilerimize hem uygun fiyatlı hem de kaliteli ürünler sunmakla birlikte, AtaKey patates üretim tesisimizin birçok anlamda avantajı da beraberinde getireceğine, Afyon ekonomisinin ve tarımının gelişimine ve istihdamına önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyoruz. AtaKey Patates Gıda Üretim Tesisi’nin tüm Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
“KALİTE TANIMINI YENİDEN BELİRLEDİK”
Özgörkey Gıda Murahhas Üyesi Murat Özgörkey ise yaptığı konuşmada; “Özellikle tarım ve dondurulmuş gıda alanlarında sahip olduğumuz bilgi ve deneyimimiz yanında yatırım gücümüzü de ortaya koyarak, sektör standartlarını yükselttik. Bizler tüketicilerimiz nezdinde kalite tanımını yeniden belirledik. Dondurulmuş gıdada, İzmir- Torbalı’da yaklaşık 1.000.000 m² arazi üzerine kurulmuş olan tesisimizde 100 bin tonu aşan üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük entegre dondurulmuş gıda tesislerine sahibiz. Tohumdan sofraya uzanan yolu, en doğru ve en modern yöntemleri kullanarak ve grubumuzun tecrübesiyle yoğurarak tüketicilerimiz için entegre hale getirdik” dedi.
“ONBİNLERCE DEKAR EKİM YAPACAĞIZ”
Grubun bölgeye ve sektöre değer katma yönündeki misyonu doğrultusunda, yüzlerce çiftçi ile birlikte on binlerce dekar ekim yapacaklarını belirten Murat Özgörkey, ziraat faaliyetleri kapsamında tohumundan, gübresine; ilacından, hasadına kadar her konuda çiftçinin yanında olacaklarını sözlerine ekledi. Özgörkey son olarak üreticiden tüketiciye kadar olan tüm zinciri entegre etmek amacıyla kurulan tesisin; çalışanlarıyla ve tedarikçileriyle, birçok sektöre, özellikle de tarıma dolayısıyla Afyon ekonomisinin gelişimine önemli katkılarda bulunacağını, ayrıca gerçekleşen bu yatırımla satışların sadece iç pazarla sınırlı kalmayacağı, dondurulmuş patates üretiminde komşu ülkelerde söz sahibi olunarak, bölgesel güç konumuna gelineceğini belirtti.
“GÜZEL ORTAKLIK, MEYVE VERECEK”
Yatırımın dünyaya ses getireceğini kaydeden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise şunları kaydetti; “Sanıyorum bu tesiste Türkiye’de değil dünyada örnek gösterilen, imrenilen ve sıkça adından söz ettirilen bir tesis olacak. AFSİAD’ın Değerli Başkanı Şükrü Demirayak’ın bendenize, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’e çalışmadan bahsettiğinde önce Murat Beyle tanıştık ve bir araya geldik. Her noktada destek olunacağının taahhüdü verildi. Bu sıcak ilgi karşısında yatırımları ilimizde yapmaya karar verdiler. Çeşitli problemlere kadar Şükrü Demirayak ve valimiz bizzat ilgilendi ben şahidim. Neticesinde bu güzel ortaklık bizzat meyve verecek.”
“ÜLKEMİZE BEREKET GETİRSİN”
İslam inancında yer alan bir ilkeye de konuşmasında yer veren Başkan Çoban, “Peygamber Efendimiz diyor ki; iki kişi ortaklık için bir araya gelip fedakârlık yaptığında, birbirine hile yapmadığında, fedakârca çalıştığında üçüncü ortak Cenab-ı Hak’tır. Ben inanıyorum ki buradan bereket fışkıracak, bu bereketten Afyonkarahisar istifade edecek. Ben de bir köylü çocuğuyum. Merkezde, Sandıklı’da, Şuhut’ta patates ekimi çok ciddi oranda yapılıyor. Şu anda başka ilçelerde de var. Bir yıl patates çok iyi para etti. Tüm çiftçi planlama yapmadan patates ekti, bu sene patates para etmedi. İhracat ile aşılmaya çalışıldı. Sözleşmeli ekim modeli ile artık çiftçimiz baştan bilecek. Zaten giderle hesap ediliyor. Buna göre inşallah bu firmamızla sözleşme yaparak baştan güvenerek, uykusuzluk çekmeyecek. İnşallah bu tesis sadece bölgemize değil ülkemize bereket getirsin” diye konuştu.
“SİZLERİN HUZURUNDA SÖZ VERİYORUM”
Susuz Belediye Başkanı İbrahim Işılak ise şunları kaydetti; “Afyon iş adamlarının bir araya gelip bu tür yatırımları Afyon’a kazandırmaları işsizlere iş imkânı, aç insanlara ekmek sağlama imkânı sağlamalarını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Afyon’a Susuz’a çivi çakan herkese teşekkür ediyorum, sonuna kadar yanlarında olacağımıza sizlerin huzurunda söz veriyorum.”
2014 yılının başında seri üretime geçmesi planlanan AtaKey tesisi, 50 milyon Euro değerinde bir yatırımla, yaklaşık 75 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösterecek ve yıllık 120 bin tonun üzerinde dondurulmuş patates üretim kapasitesi ile bu alanda yaklaşık Türkiye’nin mevcut kapasitesinin toplamına eşdeğer büyüklükte olacak. Yılda 200 bin tonun üzerinde patates hammaddesi kullanılacak olan tesisten, iç pazara satışın yanı sıra, bölge ülkelerine de ihracat yapılması hedefleniyor.
AYRI BİR ZEMİNDE VER
“Hayal edilemeyecek noktaya geleceğiz”

Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak, son dönemlerde yapılan yatırımlarla Afyonkarahisar’ın parlayan bir yıldız konumuna geldiğini söyleyerek, “Afyonkarahisar, 10 sene sonra hayal edilemeyecek bir noktada olacak” dedi.

75 bin metrekarelik alana kurulan ve 50 milyon Euro değerindeki yatırım olan AtaKey Patates Üretim Tesisi’nin temeli görkemli bir törenle atıldı. Temel atma töreninin ardından, yatırımın yapılmasında emeği geçenler Gazete 3’e özel açıklamalar yaptı.

“2 BİN KİŞİYE İSTİHDAM KAYNAĞI SAĞLANACAK”

AtaKey Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erhan Kurdoğlu, yatırımın patates alanında en büyük tesis olduğunu söyledi. Kurdoğlu, “Türkiye’deki patates konusunda yapılan en büyük yatırım. Dünyanın sayılı yatırımlarından bir tanesi. Zannediyorum ilk 5’e giriyor. Yaklaşık senede full kapasitede 200 bin tona yakın patates işleyecek. Bu da büyük bir istihdam alanı olacak. Yan sektörlerle birlikte belki 2 bin kişiye istihdam kaynağı sağlayacak” dedi.

“İHRACATTA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAĞIZ”

AtaKey Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgörkey de tesiste işlenecek patatesin büyük miktarının Afyonkarahisar ve bölgeden alınacağını ifade ederek, “Sonuçta Afyonkarahisar’da uzun yıllardan beri patates üretimi olarak çiftçisi ile çalışıyorduk. Tamamen patatesi alıp Ege Bölgesinde İzmir’deki tesisimize gönderiyorduk. Daha sonra burada yatırımı Ata Grubu ile beraber yapıp Türkiye’nin en büyük dondurulmuş patates üretim tesisini oluşturmaya karar verdik. Hatta Türkiye’deki toplam dondurulmuş patates üretim tesisinden daha fazla burası üretecek. Kesinlikle en büyüğü demektir. İhracat için de önemli rol oynayacağını düşünüyoruz. Toplamda 200 bin tonun üzerinde ham madde olarak patates işlenecek. İnşallah bunun büyük miktarını da Afyon ve çevresinden elde edeceğiz. Bunun da Afyon ekonomisine ve çiftçisinde çok ciddi artılar getireceğini umut ediyorum. Eskişehir, Afyon ve Konya 3 önemli bölge idi. Bunların en son incelemeleri sonrasına bütün kesişen nokta olarak Afyon’un lojistik anlamda artılarının, patates ekiminin olduğunu düşünerek, yatırımı buraya yapmaya karar verdik. En son kararımız burası oldu. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“ÇİFTÇİMİZ SIKINTI ÇEKMEYECEK”

“Afyonkarahisar’ın en yüksek ciro yapan işletmelerinden biri olacak” diyen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da tesis hakkında konuştu. Başkan Çoban, şunları kaydetti; “Tesis gerçekten Türkiye’de çok ses getirecek patates işleme tesisi olacak. Afyonkarahisar’da yıllık patates üretimi 425 ton. Bu tesisin birinci aşaması yıllık 200 bin ton patates işleme kapasitesine haiz. Yani bu Afyonkarahisar’ın ürettiği patatesin yarısına eşit. Bu önemli bir rakam. Sözleşmeli üretim modeli ile artık çiftçimiz sıkıntı çekmeyecek. Baştan bilecek bu önemli bir şey. Büyük bir yatırım. İnşallah çok kısa zamanda bitecek. Teknoloji yüksek olduğu için istihdamı az gözükse de ekonomiye yaptığı katma değer ciddi ir oran. Afyonkarahisar’ın en çok ciro yapan işletmelerinin başında burası olacak.”

“AFYONUMUZA HAYIRLI OLSUN”

Yatırımın Afyonkarahisar’a yapılmasında emeği geçenlerden biri olan AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak ise 10 sene sonra Afyonkarahisar’ın hayal edilemeyecek bir noktada olacağına dikkat çekti. Başkan Demirayak, şöyle konuştu; “Afyonkarahisar’daki çiftçiler artık, ‘patatesler elimizde kaldı’ demeyecek. Temeli atılan 50 milyon Euroluk fabrikadan sonra ikinci bir fabrika yapılacağından hiç şüphem yok. Fabrika faaliyete geçmeden üretim kapasitesi tamamen satılmış durumda. Dünyanın son modern patates üretim tesisi olacak. Açılması muhtemelen ikinci fabrikada Afyon’un bütün patates üretimini karşılayacağı gibi, farklı illerden de patates alımı gerçekleştirilecektir. Başta Afyon olmak üzere bütün ülkemize faydalı bir fabrika olacaktır. Burada çalışan sayısı yüzlerce olacağı gibi esas binlerce Afyonlu üretici, nakliyeci, depocu, gübreci, sarf malzemeciler gibi çok büyük bir kitleye katma değer sağlayacaktır. Karlılık bakımından Afyon maliyesine kayıtlı karlı şirketlerden birisi olacaktır. Son derece sevinçliyiz. Tüm Afyonluların fabrikaya sahip olması lazım. Bu yatırım gelecek yatırımlara da örnek teşkil edecek. Afyon parlayan bir yıldız. Afyon, 10 sene sonra hayal edilemeyecek bir noktada olacak. Memleketimize, Afyonumuza hayırlı olsun.”

TEMEL ATMA TÖRENİ SONRASI KOKTEYL DÜZENLENDİ
AtaKey Patates İşletme Tesisi’nin temel atma töreninin akşamında Güral Afyon Termal Otel’de kokteyl düzenlendi. Düzenlenen kokteyle Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AFSİAD Başkanı Şükrü Demirayak ve AtaKey Patates İşleme Tesisi’nin yatırım ortakları ve çok sayıda işadamı katıldı.

>>>Duygu TEKİN-Alkan KURT
----------------------------------------------------------------------------------------------------
ATA GRUBU HAKKINDA (ZEMİN VER)
Günümüzde çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Ata Şirketler Grubu’nun kökleri 1969 yılında kurulan Seri İnşaat’a kadar uzanmaktadır. Bu şirketin kurulması ile geliştirilen iş felsefeleri günümüzde de Grup şirketleri tarafından aktif bir şekilde uygulanmaktadır. Ata İnşaat’ın üç ortağından biri olan Seri İnşaat, Türkiye’nin en büyük projelerinden Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) içinde yer alan ve maliyeti 2 milyar USD olan Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın yapımı gibi çok önemli bir görevi üstlenmiştir. Bu büyük proje 120 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanarak dünya rekorları arasında yer almış ve dünya inşaat sektörünün ilgisini çekmiştir. Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralı, Grubun inşaat alanındaki en büyük referanslarından birini oluşturmaktadır. Ata Grubu şirketleri günümüzde, finans, teknoloji, gıda, lojistik, gayrimenkul geliştirme, yapı malzemeleri üretimi, moda, turizm ve dış ticaret gibi çok değişik alanlarda faaliyet göstermektedir. Faaliyet alanlarındaki bu çeşitlilik grubu piyasa koşullarında oluşabilecek beklenmedik şiddetli dalgalanmalara karşı korumaktadır. Ata Grubu, 4 kıta/ 7 ülkede çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 20’den fazla şirketin sahibi ya da çoğunluğa sahip hissedarıdır.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ÖZGÖRKEY GIDA HAKKINDA
Özgörkey Gıda Ürünleri A.Ş. bir Erdoğan Özgörkey Grubu şirketidir. 1951 yılında kurulan E. Özgörkey Grubu, makina-motor ithalatı ve satış & pazarlaması, ev ve büro mobilyaları üretimi ve satışı gibi sektörlerde faaliyet gösterdikten sonra 1968-1998 yılları arasında Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde The Coca-Cola Company ürünlerinin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirmiştir. E.Özgörkey Grubu dondurulmuş gıda, otomotiv, inşaat ve turizm, tarım ve endüstriyel çamaşırhane olmak üzere halen altı ana sektörde faaliyetlerini sürdürmektedir: E. Özgörkey Grubu, içecek sektöründe edindiği 30 yıllık üretim, satış-dağıtım ve pazarlama tecrübesini dondurulmuş gıda alanına taşıyarak, 1998 yılında Özgörkey Gıda Ürünleri A.Ş.’yi kurmuştur. İzmir - Torbalı’da yaklaşık 1.000.000 m² arazi üzerine kurulmuş olan tesis patates, meyve-sebze, kaplamalı ürünler ve unlu mamuller başta olmak üzere yıllık 100.000 tonu aşan üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük entegre dondurulmuş gıda tesisidir. Modern tesiste, hammadde kabulden depolamaya kadar üretimin her kademesinde, hijyen ve kalitenin ön planda tutulduğu, bilgisayar ağı ile kontrol edilen bir sistem yaratılmıştır. Uzman kadrosu ile zirai alanda araştırma ve uygulamaları yürüten Öztar A.Ş., Özgörkey Gıda’ya en kaliteli hammaddeyi sağlamak amacıyla sözleşmeli ekim, sürdürülebilir tarım, İyi Tarım Uygulamaları standartlarındaki çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir. Feast, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm müşterileri için koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesi ile ürün ve hizmetlerini tüketicisine sunmaktadır.
Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk siz yapın
Mail:
?ifre:
Üye Olmak Ystiyorum
Di?er Yazarlarymyz
Hüsnü Serteser
Çifte mutluluk
Hakan Çelik
Demokrasi paketi
Yasin Köksal
Neden olmasın…
Salih ÖZKILINÇ
BAL’DAN KAÇ TAKIM DÜŞECEK?
Fevzi ?en
DOST BİLDİĞİNİZ DEDİKODUNUZU YAPSA TAVRINIZ NE OLUR?
Hülya KASNAK
AKSAL GAYEMİZ KULLUK
Ata Gündüz Kur?un
İyi seyirler
Arif Ya?cy
NALINCI BABA" DERLERDİ ONA
Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için fikir, öneri ve ?ikayetlerinizi bekliyoruz

okuyucutemsilcisi@gazete3.com.tr
 
Anasayfa | Siyaset | Spor | Afyonkarahisar | İlçeler | Bölge Haberleri | Eğitim | Ekonomi | Sağlık | Kültür Sanat | Magazin | İletişim
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. 2012 © MEGABİRLİK A.Ş.
Designed By Megabirlik Bilgi İşlem